60 vuotta yhdistystoimintaa!

18.5.2019

Järjestöasiantuntija Mika Saastamoinen ja varapuheenjohtaja Irma Huuskonen jakamassa muistamisia puheenjohtaja Mari Nykäselle, liikuntavastaava Mirja Nyyssöselle ja sihteeri Juha Huhdalle. Kuva: Anne Sipinen.

Pieksämäen yhdistyksen 60-vuotisjuhlaa vietettiin 18.5. Hotelli Savon Solmussa, runsaan ystäväjoukon kera. Jäsenten lisäksi päiväämme juhlistamaan oli saapunut yhteistyökumppaneita sekä edustajia eri yhdistyksistä. Kevät näytti parastaan, kun aurinko helli lämmöllään. Savon Solmun suurista ikkunoista näkyi juuri lehteen puhjenneet koivut, sekä auringossa kimmeltelevä Pieksänjärvi. 

Puheenjohtaja Mari Nykäsen tervetulosanojen jälkeen järjestöpäällikkö Terhi Jussila toi Invalidiliiton tervehdyksen ja onnittelut yhdistyksellemme. Kunniamerkit ja muistamiset jakoi alueen järjestöasiantuntija Mika Saastamoinen. 60-vuotismerkki luovutettiin yhdistyksen perustajajäsenelle Pertti Määtälle. Pienet muistamiset kirjekuoren muodossa ojennettiin Mari Nykäselle, Markku Poikolalle, Mirja Nyyssöselle, Sinikka Niemelälle ja Juha Huhdalle. Ohjelma jatkui salaattipöydän ja täytekakkukahvien merkeissä. 

Järjestöasiantuntija Mika Saastamoinen ojentamassa 60-vuotismerkin yhdistyksen perustajajäsenelle Pertti Määtälle. Kuva: Terhi Jussila.

Virallisen ohjelman ja tarjoilujen jälkeen seurasi viihteellisempi osio. Mari Nykänen ja Irma Huuskonen esittivät laatimansa muistelon, jossa luotiin katsaus menneeseen, nykyhetkeen sekä tulevaisuuteen. Perinteisen historiikin sijasta, muistelo oli vapaamuotoisempi. Haluttiin varmistaa, että kuulijat eivät torkahda kesken esityksen, joten muisteluihin liitettiin pieni leikkimielinen visa. Yleisö ottikin haasteen vastaan ja kuulijat bongasivat muistelupuheen joukosta musiikkikappaleita eri vuosikymmeniltä. Muisteloiden jälkeen Pirjo Kartanon esittämä hoitaja Oinoska toi ilonpisaroita juhlivalle yleisölle. Mukavat jutut ja laulut haitarin säestyksellä, saivat raikuvat naurut ja suosionosoitukset ilmoille. Yhteislaulun jälkeen oli aika lopetella mukavaa ja mieliin jäävää yhteistä juhlaamme.

Lämpimät kiitokset teille kaikille, jotka olitte tekemässä päivästämme juhlan. Kiitokset myös teille, jotka monin tavoin muistitte 60-vuotista taivaltamme, vaikka ette päässeetkään paikalle. Tästä on hyvä jatkaa!

Jutun kirjoittaja Irma Huuskonen 

Pirjo Kartanon esittämä Hoitaja Oinoska toi ilonpisaroita juhlayleisölle. Kuva Mika Saastamoinen.